Антибіотики призначатимуться виключно лікарями

З квітня 2022 року в Україні антибіотики відпускатимуть в аптеках лише за наявності у пацієнта електронного рецепта.

Початок відпуску антибіотиків за електронними рецептами пов’язаний з необхідністю вирішення проблеми неконтрольованого та нецільового використання препаратів. Через неправильне використання антибактеріальних препаратів виникає резистентність. Антибіотики перестають працювати, а інфекційні хвороби не піддаються лікуванню. Стійкість до антибіотиків ставить під загрозу ефективну профілактику та лікування будь-яких інфекцій.

Причинами виникнення резистентності до антибактеріальних препаратів є:

  • Неконтрольований та неправильний прийом ліків, який “навчає” бактерію боротись з тим чи іншим класом антибіотиків.
  • Припинення курсу антибіотиків після покращення стану. Якщо лікування не довести до кінця, існує можливість того, що певна кількість бактерій виживе.
  • зростання рівня використання антибіотиків у тваринництві та рослинництві.
  • Низький рівень вакцинації, що збільшує кількість використаних антибіотиків для лікування хвороб.
  • Відсутність нових антибіотиків. Створення цих препаратів дуже дороге. Часто для виробників ліків це неприбутково, адже видатки на розробку антибіотика можуть перевищувати майбутній заробіток.

З квітня 2022 року усі антибактеріальні препарати призначатимуться виключно лікарями, які будуть виписувати пацієнтам електронний рецепт.
В електронному рецепті зазначатиметься діюча речовина (а не конкретна торгова марка препарату), її лікарська форма та дозування.

Пацієнт зможе погасити е-рецепт в аптеці, що підключена до електронної системи охорони здоровʼя, обравши будь-який із наявних лікарських засобів, що містить діючу речовину, зазначену в рецепті.

Електронний рецепт можна буде отримати у будь-якого лікаря, незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем. Проте для отримання електронного рецепта необхідно бути зареєстрованим в електронній системі охорони здоров’я.