Грудне вигодовування — найкраща їжа для дитини.

Нижче наведені факти про грудне вигодовування, які потрібно знати.

ЯК ДОВГО ДИТИНІ ТРЕБА БУТИ НА ГРУДНОМУ ВИГОДОВУВАННІ ТА КОЛИ ПОЧИНАТИ?

Рекомендуємо розпочати ГВ в перші години життя немовляти. Упродовж перших шести місяців дитина має перебувати виключно на грудному вигодовуванні. Мати має продовжувати його далі (до 2 років і більше), поступово вводячи до раціону харчування відповідний та доброякісний прикорм.

ЧОМУ ГРУДНЕ ВИГОДОВУВАННЯ ТАКЕ ВАЖЛИВЕ?

Грудне молоко — ідеальна їжа для немовляти. Воно безпечне та містить необхідні антитіла, що сприяють захисту дитини від хвороб. Діти, які знаходяться на грудному вигодовуванні, мають менший ризик ожиріння, розвитку діабету на пізніших етапах життя. Грудне молоко має заспокійливу дію, діти, які ростуть на грудному вигодовуванні менше плачуть, мають кращий зір. Грудне вигодовування сприяє розвитку вилочкової залози, що виробляє Т-клітини, необхідні для захисту імунітету. Грудне молоко містить магній, що підтримує міцність кісток, цинк, а також допомагає розвитку інтелекту дитини.

ЧИ ПРИНОСИТЬ ГРУДНЕ ВИГОДОВУВАННЯ КОРИСТЬ МАТЕРІ?

Годування грудьми зменшує ризик раку молочної залози та яєчників, діабету II типу та післяпологової депресії, скорочує ризик післяродової кровотечі.

ЯК ВИЗНАЧИТИ, ЩО ДИТИНА ОТРИМУЄ ДОСТАТНЬО МОЛОКА?

Варто звернути увагу на те, чи набирає немовля вагу. Звертайте увагу на колір та якість випорожнень. Звертайтеся до лікаря за консультацією, якщо дитина важить недостатньо або є проблеми з випорожненнями.

ЯКИМИ Є ОСОБЛИВОСТІ ГОДУВАННЯ?

Раннє прикладання новонародженого до грудей дає змогу матері годувати практично відразу після пологів. Смоктання триває всього декілька хвилин, але це допомагає запустити лактацію та емоційно налаштуватися на грудне вигодовування.

Коли дитина тільки народилася, рекомендується годувати її на вимогу. В середньому — кожні дві-три години. Діти харчуються за потребою, залежно від апетиту. Годувати немовлят вночі також є нормою. Коли настає відчуття ситості — годування припиняють. 

Намагайтеся проводити якомога більше часу з немовлям у контакті «шкіра до шкіри» впродовж перших днів життя.

Це нормально, коли в одній молочній залозі виробляється більше молока, ніж в іншій.

ЯКОЮ Є РОЛЬ ЧОЛОВІКА У ГРУДНОМУ ВИГОДОВУВАННІ?

Жінка потребує підтримки чоловіка під час грудного вигодовування.

Батько має знати про особливості грудного вигодовування, вакцинацію, ріст та вагу дитини. Під час вагітності дружини чоловік може сприяти перерозподілу навантаження, звільнивши частину часу для відпочинку дружини; разом гуляти й піклуватися про її харчування. Дослідження доводять, що підтримка грудного вигодовування з боку батька/партнера покращує стосунки, чоловіки стають ближче до дітей, а малюки розвиваються швидше. 

РИЗИКИ, ЯКІ НЕСЕ У СОБІ ШТУЧНЕ ВИГОДОВУВАННЯ:

  • Діти на штучному вигодовуванні мають у 14 разів вищий ризик померти, ніж діти, які до 6 місяців перебувають виключно на грудному вигодовуванні.
  • Діти на штучному вигодовуванні мають вищий ризик недоїдання, особливо серед молодших немовлят.
  • У дитячих сумішах немає антитіл для захисту від хвороб.
  • У немовлят можуть виникати проблеми з перетравленням дитячої суміші: це далеко не найкраща їжа для них.
  • Діти на штучному вигодовуванні частіше застуджуються.
  • Використання недостатньо чистої води для розведення суміші може призвести до діареї, різних інфекцій.
  • Діти на штучному вигодовуванні мають затримки у розвитку: уповільнене зростання, затримки у наборі ваги та рості, виснаження через частіші випадки захворювання на діарею та пневмонію.
  • Діти на штучному вигодовуванні мають більший ризик серцево-судинних захворювань, діабету, раку, астми у подальшому житті.
  • Діти на штучному вигодовуванні мають менш тісний зв’язок між матір’ю та малюком.
  • В умовах війни дитячої суміші може просто не бути в доступності.

За матеріалами Центру громадського здоров’я МОЗ України та ВООЗ

Фото 1 – фотограф Фьольдеш, угорське видання Teleks

Фото 2 – дитяча лікарня Охматдит